Rakousko

Barevný sen šíleného architekta

Do Vídně jsme jeli jednak navštívit kamaráda, a pak taky omrknout památky a místní turistické atrakce. Hlavně jsem chtěla vidět „ten barevný dům, co hraje hudbu, když prší.“ Viděla jsem na netu spoustu obrázků a moc jsem se na něj těšila.

Jaké ale bylo moje překvapení, když jsme dorazili k našemu vytouženému cíli, a já zjistila, že tohle není ten barevný dům, který hraje hudbu, když prší.

Je to totiž úplně jiný barevný dům.

Ten barevný dům, který jsem původně chtěla vidět, totiž stojí v Drážďanech.

My jsme mezitím stáli ve Vídni a dívali se na mírně psychedelický výtvor podivínského architekta Friedricha Hundertwassera, který sice nehraje hudbu, když prší, zato se honosí pestrou fasádou v mírně oprýskaných odstínech žluté, modré, červené a bílé. Ale nevadí. Už jsem na svoji chaotičnost zvyklá, a navíc byl tenhle dům, stejně jako osobnost jeho tvůrce, taky moc zajímavý.

Dům, kde se vlní podlahy


Barevná fasáda a stromy na střeše Hundertwasserhaus

Vídeňský barevný dům, Hundertwasserhaus, měl být původně prý sociálním bydlením pro chudé. Dnes je to ale lukrativní adresa – pokud vám tedy nevadí, že vám pod okny neustále proudí davy turistů. A že se vám v bytě místy tak trochu vlní podlaha.

Hundertwasser totiž nejen vyznával pestré barvy, ale také pohrdal rovnými liniemi. Tvrdil, že rovná čára je ďáblovým vynálezem, v přírodě se nic takového nevyskytuje, a budovy by měly být navrhovány tak, aby více připomínaly přirozené prostředí. Výsledkem je obytný prostor, ze kterého místy přechází zrak.

Vevnitř se po zdech vlní mozaikové šlahouny, v některých místech se podlaha vzdouvá jako zkamenělé mořské vlny. To vše doplňují pestré barvy a výrazné černobílé kontrasty – úplně všude. Ve společných prostorách se za prosklenou zdí zelenají stromky. Tenhle dům rozhodně není nudný – zevnitř ani zvenčí.

suvenýry z Hundertwasserhaus, na kterých je vidět i vnitřek domu

Při pohledu zvenku vás totiž zaujme nejen barevná fasáda, ale i spousta kachlové výzdoby, pilířů, dvě cibulové báně, fontána, a hlavně střecha porostlá stromy. Hundertwasserhaus  prostě vypadá jako obří pestrobarevná skládačka, kterou tu navršilo rozdováděné dítě. Každá různobarevná plocha na fasádě domu označuje jeden z padesáti bytů, o které je dodnes obrovský zájem – na každý z nich je podaných asi 500 žádostí.

Interiér domu je nepřístupný, bydlí tu totiž běžní nájemníci, a tak jsme si mohli bizarní pohledy na zvláštně tvarované podlahy užít jen na fotkách v obchůdku se suvenýry. Až zpětně jsem zjistila, že v kavárně na rohu Hundertwasserhaus prý promítají film, který návštěvníky vnitřkem domu provádí. Tak třeba příště.

Dům, ve kterém bydlí stromy

Kunsthaus
Kunsthaus a stromy vykukující z oken

O kousek dál od Hundertwasserhaus, po cestě lemované obrázkovými dlaždicemi, leží Kunsthaus. Tenhle dům sice neoplývá tak barevnou fasádou, zato ale z jeho oken vesele vykukují olistěné větve. Jsou to “stromoví nájemníci”, kteří tu podle umělcova konceptu mají spolužít s nájemníky lidskými.

Přiznám se, že dům obydlený stromy by se mi dost líbil. Dnes tu ale místo bytů najdete výstavu o životě a díle Friedricha Hundertwassera. A že to byl život vážně zajímavý.

Génius a podivín Friedrich Hundertwasser


Hundertwasserův obraz The Promise of Berlin (1965) / zdroj: https://www.flickr.com/photos/centralasian/5462417517

Tenhle excentrický umělec a architekt se plavil po světě na své lodi Regentag (v překladu deštivý den), doprovázený malým černým psem a černou kočkou. Přál si mít ještě černého havrana, který by mu sedával na rameni.

Hundertwasser vyznával filozofii symbiózy člověka s přírodou. Tvrdil že k životu nejsou potřeba peníze, snažil se zužitkovat všechen odpad, který při svém ekologickém stylu života vyprodukoval, a oblečení si většinou vyráběl sám – zásadně z přírodních materiálů a v praktickém střihu. Bavilo ho šokovat, a tak například dva ze svých manifestů prezentoval v ulicích Vídně a Mnichova úplně nahý.

Všechna jeho tvorba se vyznačuje živelnou energií a originalitou. Při procházce výstavou můžete mezi stromy, vyklánějícími se z oken ven, obdivovat nejen pestré obrazy, ale i plakáty s ekologickou tematikou, návrhy známek, hodinek, telefonních karet… a také modely dalších staveb, které Hundertwasser navrhl, například budovu vídeňské teplárny Spittelau, kterou si můžete naživo prohlédnout o pár zastávek metra dál.

Spittelau
Spittelau

V postranní místnosti je promítaný krátký film o Hundertwasserově životě. Sledovali jsme se zájmem, i když v jednom okamžiku jsem nevěřila svým očím, když umělec v záběru nonšalantně odložil na stůl rozpracovanou malbu, aby mu posloužila jako tác pod oběd. „On… on jí na obraze!“ vyjekla jsem nevěřícně, a celá naše česká výprava se dala do smíchu.

Hundertwasser žil a tvořil všude možně po světě, například v Benátkách, Karibiku, nebo Japonsku. Místem jeho posledního odpočinku je Nový Zéland, kde na sklonku života přebýval na své lodi. Odpočívá tak, jak žil – ve splynutí s přírodou, pohřbený bez rakve v „Zahradě šťastných mrtvých“ pod svým oblíbeným stromem liliovníkem tulipánokvětým .

Díla, která za sebou zanechal, dělají svět o něco pestřejší, veselejší a zajímavější. A možná nás aspoň trochu dovedou k zamyšlení, jak se ve svém každodenním životě víc přiblížit přírodě.

O nerovné podlaze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *