Tenerife

Nejkrásnější dům Orotavy

Poté, co jsme si místo vodních mlýnů trochu neplánovaně prohlédli malebné domky horní části Orotavy, zamířili jsme k dalšímu zajímavému místu: Casa de los Balcones. Je to krásný starý dům ze 17. století v koloniálním stylu s malebným patiem, kde si můžete v klidu sednout na lavičku obklopenou zelení, dívat se do korun palem, naslouchat zurčení fontány a relaxovat. Jen těch ptáčků v klecích, kteří zvuk padající vody podkreslovali svým cvrlikáním, mi bylo líto.

patio Casa des Balcones
patio Casa des Balcones

Po celém patiu jsou rozmístěné zajímavosti, které se vztahují k historii Kanárských ostrovů – od ukázek krajkových výrobků, přes bohatě zdobené kroje jednotlivých ostrovů, až po historické přístroje jako je lis na výrobu vína nebo starý destilační přístroj, pomocí kterého si v domě opatřovali pitnou vodu. Pokud umíte anglicky nebo španělsky, v pokladně si můžete půjčit audioprůvodce a ke každé z nich si vyslechnout krátký výklad. Za jedno euro si také můžete v pokladně koupit povolení k focení, čehož jsem důkladně využila. Samotný vstup do dvorku je ale zdarma.

Destilační přístroj, tradiční kroje a mlýnské kameny
Destilační přístroj, tradiční kroje a mlýnské kameny

Ta nejzajímavější část domu je ale v prvním patře, kde zůstaly původní pokoje i s vybavením. Tady je možné si prohlédnout, jak se tu kdysi žilo. V tomhle malém muzeu najdete salon, ložnici, kuchyni s kamny, která vytápěla celý dům, spižírnu a dokonce i originální toaletu. Všechny místnosti zůstaly tak, jak původně vypadaly – žádné repliky. Jen ložnice sem byla kvůli snadnější přístupnosti přemístěná z druhého patra – všechen nábytek byl přenesený do místnosti, která původně sloužila jako prostor pro šití.

Obývací pokoj
Prostřeno k obědu :)
V kuchyni
A tady se oběd vařil

Za výstup do horního patra si musíte pár euro zaplatit, ale stojí to za to. Nahoře jsem byla úplně sama, takže jsem po prohlídce posvačila na růžové lavičce na vyřezávaném dřevěném balkónu s výhledem na palmy a představovala si, jak se tu asi cítila paní domu. Nevím, jestli se to úplně smí, ale nikdo mě nevyháněl.

V přízemí domu je obchod se suvenýry – hlavně krajkami, jejichž ruční výrobou se tu zaměstnávaly ženy po mnoho generací. Místo generických suvenýrových kýčů si tak odtud můžete odnést něco typicky kanárského. My jsme si sice krajky nekoupili, ale já jsem si odnesla pár obrázků na zeď a Ben si tu koupil klobouk, který zbytek pobytu nosil a který jsem mu občas kradla :) Na konci patia proti vchodu najdete ještě obchůdek s vínem, kde můžete mimo jiné ochutnat místní banánový likér.

Posezení na balkóně
Posezení na balkóně

I jinak se mi Orotava dost líbila. Když se člověk vymotá z moderního centra, najde v kopcích spoustu historických domků. Jedno z náměstí má terasu s úžasnou vyhlídkou na moře a na druhém při našem příchodu zrovna stavěli obří betlém.

Krásné jsou také Jardín Victoria, terasovité zahrady z 18. století, z jejichž vrcholku je vidět široko daleko až k oceánu. V podvečer tu bylo nádherně. Kolem záplava květin a v dálce se lesklo moře…Kdybych tu bydlela, asi v nich budu trávit hodně času.

Jardín Victoria
Jardín Victoria

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *